Jak zapobiegać zwichnięciom kostki?
Dzięki dobrej pogodzie coraz więcej osób spędza czas na świeżym powietrzu. Przyjemne temperatury i dłuższe dni zachęcają do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Wiosną i latem możliwe są różne formy aktywności: spacery, wycieczki, plaża, basen lub inne sporty, które można uprawiać.
W tych miesiącach najczęściej uprawia się sporty na świeżym powietrzu, co wiąże się z ryzykiem doznania urazu. Do najczęstszych należy skręcenie stawu skokowego, do którego dochodzi, gdy więzadła podtrzymujące staw skokowy są zbyt mocno naciągnięte i/lub zerwane.
Według służby zdrowia najczęstsze skręcenia stawu skokowego to te, które dotyczą więzadeł po zewnętrznej stronie kostki, spowodowane wymuszonym ruchem obrotowym stopy z podeszwą do wewnątrz. Istnieją różne stopnie zaawansowania: łagodny (nadwyrężenie), umiarkowany (częściowe zerwanie więzadła) i ciężki (całkowite zerwanie lub rozerwanie), choć dwa pierwsze są najczęstsze.
Wcześniejsze zwichnięcia, niektóre choroby i deformacje stopy, nadwaga oraz używanie nieodpowiedniego lub niestabilnego obuwia zwiększają ryzyko wystąpienia zwichnięć.
Objawy różnią się w zależności od rodzaju urazu. W przypadku lekkiego skręcenia (stopień I) objawia się ono bólem, niewielkim obrzękiem i niewielkim siniakiem, choć ten ostatni objaw nie zawsze występuje. Nie dochodzi do utraty ruchomości, a nawet możliwe jest chodzenie, ponieważ więzadło jest tylko nadmiernie naciągnięte lub lekko naderwane (mniej niż 5% włókien).
Rokowanie zmienia się, jeśli rozdarcie lub pęknięcie jest większe. W tym scenariuszu (stopień II) ból i obrzęk zwiększają się, krwiak może być większy, a ruchomość stawu skokowego może być ograniczona.
Siedem wskazówek, jak zapobiegać zwichnięciom stawu skokowego
Jeśli czujesz się zmęczony, najlepiej jest przerwać ćwiczenia. Zmęczenie oznacza, że mięśnie nie są w stanie w pełni utrzymać stabilności stawu skokowego.
Należy nosić odpowiednie buty, które dobrze przylegają do stóp. Ponadto, jeśli to możliwe, należy nosić buty odpowiednie do rodzaju wykonywanych ćwiczeń i prawidłowo je wiązać.
Wykonuj ćwiczenia zwiększające elastyczność i siłę kostek. Pozwoli to zoptymalizować stabilność stawu oraz zdolność stawu skokowego do reagowania na skręcenia, zaburzenia równowagi, skoki, upadki i inne podobne sytuacje.
Rozgrzej się przed uprawianiem sportu i rozciągnij się na koniec.
Do biegania wybieraj płaskie powierzchnie.
Nie należy uprawiać nieznanych sportów. Zdaniem specjalistów, aby zmniejszyć ryzyko zwichnięć i innych urazów, należy znać techniki właściwe dla różnych dyscyplin sportowych.