Jak trenować na redukcji? – podstawowe porady

Jak trenować na redukcji? – podstawowe porady

Zanim przejdziemy do tego, jak trenować w czasie redukcji, wyjaśnijmy co to jest redukcja tkanki tłuszczowej. Redukcja tkanki tłuszczowej to podstawa treningu kulturystycznego. Najczęściej ćwiczący trening redukcyjny wiążą z cardio, w którym utrata tkanki tłuszczowej następuje przy ćwiczeniach aerobowych, tzn. bieganiu, czy jazdą na rowerze.

Jednak jeśli chcemy zachować atletyczną sylwetkę a jednocześnie pozbyć się nadmiaru tłuszczu, to idealny będzie plan treningowy na redukcję tkanki tłuszczowej w połączeniu z dietą z ujemnym bilansem kalorycznym. Oczywiście trening redukcyjny wiąże się z tym, że musimy mieć prawidłowo rozpisaną dietę, bez tego nie osiągniemy wyznaczonego celu.

Skuteczny trening na redukcję

W treningu redukcyjnym musimy pamiętać, że nasz bilans kaloryczny musi być mniejszy niż nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Optymalnie będzie to około 200-300 kalorii mniej, niż potrzebuje nasz organizm. Należy również pamiętać o odpowiedniej podaży białka, które powinno wynosić 1,5-2 gram na kilogram masy ciała.

Trening na redukcję powinien skupiać się na pracy z wolnymi ciężarami i ruchu o zmiennej intensywności, dodatkowo po treningu warto dodać 30-40 minut treningu cardio, np. bieganie. Jeśli nie jesteś w stanie wykonać 30 minut biegu, może to być szybszy marsz lub zacznij od 15-20 minut i stopniowo wydłużaj czas. Celem redukcji jest odsłonięcie mięśni spod tkanki tłuszczowej. Dlatego początkujący powinni postawić na kalistenikę, która przyzwyczai ciało do wysiłku fizycznego. Trening pozwoli pozbyć się nadmiaru wody z organizmu oraz poprawi wady postawy.

Więcej o zdrowym stylu życia, odchudzaniu i sportach znajdziesz w serwisie: https://www.faktydnia.pl/.

Polecaną metodą na redukcję są interwały, czyli faza wysiłkowa – maksymalna liczba powtórzeń, a później faza normująca – uspokajanie organizmu do normalnego tempa. Dla osób, które nie potrafią same ułożyć planu treningowego istnieje dużo aplikacji, a nawet gotowych planów treningowych, które ułatwią zaczęcie redukcji.