Kalistenika, czyli (z greckiego) piękno i siła – co warto wiedzieć?

Kalistenika, czyli (z greckiego) piękno i siła – co warto wiedzieć?

Kalistenika to rodzaj aktywności oporowej wykorzystującej siłę i wytrzymałość własnych mięśni. Ciekawostką jest, że kalistenika jest formą ćwiczeń, która była znana już starożytnym Grekom i Rzymianom, jako podstawowa forma treningu średniowiecznych kandydatów na rycerzy, czy w armii Bliskiego wschodu.

Rozwój siłowni nieco osłabił ową dziedzinę, ale obecnie wraca do łask ze względu na modny obecnie Street workout, czyli ćwiczenia w przestrzeni miejskiej, które właśnie na kalistenice się opierają. Dzięki temu, że ćwiczenia te nie wymagają inwestowania w dodatkowe przyrządy i można ćwiczyć dosłownie wszędzie, to dobry sport dla tych, którzy nie chcą tracić czasu i pieniędzy na siłownię i fitness kluby.

Jak zacząć trening kalisteniki?

Kalistenika równomiernie rozwija i wzmacnia wszystkie partie mięśni, dzięki czemu przy systematycznej pracy, możemy stracić zbędne kilogramy, osiągnąć ładną sylwetkę i zbudować masę mięśniową. Jeżeli tylko pogoda sprzyja, korzystaj z parków i siłowni plenerowych. Przed każdym treningiem rozgrzej swoje ciało, by nie nabawić się kontuzji.

Zaczynaj łagodnie, przyzwyczaj ciało do wysiłku

Ponieważ Kalistenika ma na celu zwiększenie sprawności i elastyczności ciała, wykonujemy ruchy, takie jak ciągnięcie, pchanie, zginanie, skakanie lub kołysanie, przy jednoczesnym wykorzystywaniu masy ciała.

Kalistenika – najczęściej wykonywane ćwiczenia to:

  • pompki,
  • przysiady,
  • podciąganie na drążku,
  • mostek,
  • unoszenie nóg,
  • pompki na poręczach.

Ponieważ wszystkie te ćwiczenia są bliskie naturalnym ruchom człowieka, jeśli tylko znamy umiar i nie przesadzimy z wysiłkiem, pomogą one wzmocnić nasz organizm, stawy i kręgosłup, a co za tym idzie, podnieść nam odporność i utrzymać nasze zdrowie w doskonałej formie. Kalistenika pozwala też szybko spalać tkankę tłuszczową, więcej porad o tym jak skutecznie się odchudzać znajdziesz w portalu: https://schudniemy.pl/.