Jak odzyskać równowagę psychiczną po poważnym urazie?

Jak odzyskać równowagę psychiczną po poważnym urazie?

Większość sportowców powinna nauczyć się, jak odzyskać równowagę psychiczną po poważnej kontuzji, ponieważ w sporcie prędzej czy później dochodzi do kontuzji, która uniemożliwia uprawianie sportu przez pewien czas.

Kontuzje są przeszkodą, która zatrzymuje rozwój sportowy w miejscu. Wiele urazów powstaje w wyniku wypadków, takich jak nagłe zderzenie z przeciwnikiem. Kontuzje mogą być jednak spowodowane także złym przygotowaniem, np. zapominaniem o rozgrzewce i rozciąganiu przed lub po treningu.

Tak czy inaczej, nie ma wątpliwości, że kontuzje są czymś, czego każdy sportowiec chce uniknąć. Najlepszą bronią jest zapobieganie, ale czasami trzeba działać, gdy już do tego dojdzie. Praca psychologiczna podczas rehabilitacji jest najlepszym sposobem na zapewnienie powrotu do stanu sprzed urazu. Z tych wszystkich powodów przyjrzymy się teraz sposobom psychicznego powrotu do zdrowia po poważnym urazie.

Przemyśl ponownie swoje cele krótko-, średnio- i długoterminowe.

Kontuzje są traumatycznymi wydarzeniami nie tylko dlatego, że powodują ból i dyskomfort, ale także dlatego, że niszczą oczekiwania sportowca wobec sezonu.

W przypadku przypadkowych urazów nikt nie żyje z myślą, że coś takiego może się zdarzyć. Nie można też żyć, martwiąc się, że do tego dojdzie, ponieważ – jak sama nazwa wskazuje – są to wypadki. Jeśli przytrafi się pech, jedyne, co można zrobić, to zmienić swoje cele.

Przy zmianie celów należy wziąć pod uwagę nie tylko czas wolny od pracy, ale także rehabilitację. Kolejną ważną kwestią jest to, że cele powinny być realistyczne. Nie wyzdrowiejesz szybciej, jeśli będziesz chciał wziąć na siebie zbyt wiele. W rzeczywistości chęć powrotu do treningów zbyt wcześnie zwiększa prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia poważnego urazu.

Skorzystaj z okazji, by nauczyć się medytować

Wielu sportowców odnajduje spokój ducha, regularnie praktykując medytację. Dzieje się tak dlatego, że jest to umiejętność, która pozwala zachować spokój psychiczny, bardzo potrzebny w przypadku kontuzji. Doznanie urazu sprawia, że sportowiec ma więcej wolnego czasu. Brak zajęcia może wywołać negatywne emocje, takie jak złość i frustracja. Nie ma więc lepszej okazji niż ta, aby nauczyć się nowej umiejętności przynoszącej wiele korzyści psychicznych.

Powrót do zdrowia psychicznego po poważnym urazie jest możliwy dzięki ciężkiej pracy.

W sporcie, a także w życiu, trzeba być przygotowanym na wszystko, co może się zdarzyć. Nie oznacza to życia w ciągłym zmartwieniu, ale na edukacji pozwalającej radzić sobie z negatywnymi wydarzeniami w najlepszy możliwy sposób.

Oznacza to prowadzenie dobrze zorganizowanej i wszechstronnej pracy z psychologiem. Techniki takie jak wyznaczanie celów, walka z negatywnymi myślami są bardzo pomocne, ale przede wszystkim należy zachować optymistyczne i bojowe nastawienie. Pamiętaj też, że w przypadku urazu izolacja społeczna nie jest dobrym rozwiązaniem. Towarzystwo innych osób jest także środkiem terapeutycznym, który pomoże Ci poczuć się lepiej i chętniej powrócić do uprawiania sportu.

1 thoughts on “Jak odzyskać równowagę psychiczną po poważnym urazie?

  1. Zdecydowanie da się wrócić do formy po urazie i wielu sportowców to udowadniało w swojej karierze!

Comments are closed.