Dlaczego jest tak, że im mniej ćwiczeń wykonujemy, tym trudniej jest nam do nich wrócić?
Zmniejszenie ćwiczeń może dezaktywować białko, które jest niezbędne dla organizmu. Bez niego wznowienie ćwiczeń staje się trudniejsze, co sprzyja prowadzeniu siedzącego trybu życia. Jest to bardzo niezdrowe błędne koło.
Naukowcy znaleźli naukowe wyjaśnienie dla powszechnie panującego przekonania. Jeśli przestajemy być aktywni, coraz trudniej jest nam wznowić ćwiczenia. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds (Wielka Brytania) odkryli, że kiedy nie ćwiczysz, pewne białko jest dezaktywowane. Bez tego białka zmniejsza się gęstość naczyń włosowatych, które doprowadzają krew do mięśni. Jeśli jest mniejszy przepływ krwi, aktywność mięśni staje się trudniejsza.
Wchodzimy zatem w niebezpieczną spiralę, która może prowadzić do coraz bardziej siedzącego trybu życia. A klucz do tego wszystkiego nazywa się Piezo1. To białko jest tak zwanym czujnikiem przepływu krwi. Białko Piezo1 jest dezaktywowane bez ćwiczeń i pogarsza ukrwienie mięśni. Naukowcy twierdzą, że Piezo1 zaznacza gęstość kapilar i przyczynia się do aktywności mięśni. Wykazali to u myszy, ale to samo białko występuje również w ludzkim organizmie, więc logiczne wydaje się, że pełni ono tę samą funkcję.
Praca została opublikowana w Journal of Clinical Investigation. Istnieje wiele badań na temat korzyści płynących z ćwiczeń dla organizmu i szkód wynikających z braku ćwiczeń. To, co było tajemnicą, to jak te korzyści działają na poziomie molekularnym.
Jak działa to białko?
Białko to było znane. Wiadomo było, że odgrywa ono istotną rolę w rozwoju naczyń krwionośnych w fazie wzrostu. Mniej znane było to, że może odgrywać tak ważną rolę w utrzymaniu tych naczyń w dorosłym życiu.
Podczas ćwiczeń serce bije szybciej, pompując więcej krwi w całym organizmie. Piezo1 jest bardzo dużym białkiem. Znajduje się w wyściółce naczyń krwionośnych i działa jako „czujnik wysiłku”. Gdy wykryje zmianę przepływu krwi podczas ćwiczeń, odpowiednio reaguje.
Jak podaje portal https://www.esuplementy.pl dezaktywacja Piezo1 wpływa na wydajność fizyczną poprzez zmniejszenie gęstości kapilar w mięśniach. Ten ograniczony przepływ krwi oznacza, że aktywność staje się trudniejsza, staje się coraz mniejsza i prowadzi do spirali spadku formy,
W doświadczeniach z myszami badano dwie grupy. Niektóre były pozbawione białka przez kilka tygodni. Zaobserwowano, że w porównaniu do drugiej grupy, miały one taką samą chęć do biegania. Biegały jednak wolniej, co sugeruje zmniejszoną zdolność do wysiłku. To odkrycie jest nie tylko ciekawostką, która rozwiązuje naukowe pytanie. Otwiera też pewne drogi do dalszych ciekawych badań nad sposobami leczenia utraty funkcji mięśni.