Dlaczego właściwa technika jest ważna dla przyrostu masy mięśniowej?
Niezależnie od tego, czy wykonujesz ćwiczenia z ciężarem ciała, czy trening siłowy, nie możesz zapominać o tym, jak ważna jest prawidłowa technika, bo skupienie się na technice zapobiega kontuzjom, ale czy wiesz, że dobra technika pozwala też skuteczniej budować mięśnie?
Na czym polega prawidłowa technika?
Zanim zagłębimy się w to, dlaczego prawidłowa technika jest ważna dla przyrostu masy mięśniowej, powinniśmy zastanowić się, co właściwie oznacza „prawidłowa technika”.
Po pierwsze, nie ma ogólnej definicji. Pojęcie „prawidłowej techniki” różni się znacznie między różnymi szkołami myślenia wśród trenerów i sportowców. Są jednak pewne kluczowe cechy wspólne:
Zminimalizowanie ryzyka kontuzji
Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, należy kontrolować swoje ruchy. Powinieneś być w stanie utrzymać swoje stawy w idealnym ułożeniu przez cały czas. Kiedy tracisz kontrolę nad stawem, znacznie zwiększasz ryzyko kontuzji. Utrzymanie dobrej mechaniki ciała pozwala mięśniom na optymalne funkcjonowanie.
Ale kiedy idziemy na całość, aby wykonać ostatnie powtórzenie, czasami podejmujemy niepotrzebne ryzyko. Dzieje się tak, ponieważ często skupiamy się bardziej na wyniku niż procesie, wykorzystujemy mięśnie, które nie są wystarczająco wytrenowane i wykonujemy ryzykowną technikę, aby ukończyć powtórzenie. W najgorszym wypadku może to spowodować, że doznamy kontuzji, które nie tylko będą bolesne, ale również mogą zmusić nas do zaprzestania treningów na dłuższy okres czasu.
Właściwe napięcie właściwych włókien mięśniowych
Kiedy używamy nieodpowiedniej techniki, przestajemy trenować mięsień, który chcieliśmy trenować. Stymulujemy wzrost tylko tych włókien mięśniowych, które doświadczają odpowiedniego napięcia. Dlatego zaniedbując swoją technikę, ograniczamy wzrost pracujących mięśni.
Jak to wygląda w praktyce? Otóż, gdy mówimy o pracy mięśni podczas ruchu, musimy wziąć pod uwagę niektóre funkcje mięśni podczas ruchu. Weźmy za przykład ćwiczenie Push Press:
Jeśli zastosujemy prawidłową technikę, to poprzez skurcz mięśni brzucha utrzymujemy ciało w linii prostej. Dzięki temu barki i triceps mogą podnieść ciężar nad głowę; mięśnie te pracują i są nazywane mięśniami agonistycznymi. Klatka piersiowa wspiera ten ruch, więc pracuje jako synergista, umożliwiając, ale nie napędzając ruch. Mięśnie na szczycie kręgosłupa rozluźniają się, ponieważ utrudniają ruch nad głową, więc są to mięśnie antagonistyczne w Push Press. Kiedy tracimy wyrównanie, odchylając się do tyłu podczas tego ruchu, zaczynamy używać niewłaściwych mięśni. W przypadku ćwiczenia Push Press, ta postawa wykorzysta mięśnie pleców do przeniesienia ciężaru nad głowę, czyniąc je agonistami zamiast synergistami. Jeśli wydaje Ci się to zbyt skomplikowane, to warto skorzystać z pomocy trenera personalnego. Więcej informacji w linku: https://topfitness.pl/czy-warto-cwiczyc-pod-okiem-trenera-personalnego