Sportowe postanowienia noworoczne – dlaczego odpuszczamy?

Sportowe postanowienia noworoczne – dlaczego odpuszczamy?

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie – w głowach wielu z nas powoli pojawiają się noworoczne postanowienia. Jedni planują schudnąć, inni rzucić palenie, a jeszcze inni chcą w końcu zacząć uprawiać sport. Niestety, większość z tych postanowień nigdy nie zostaje zrealizowana. Dzisiaj omówimy kilka najpopularniejszych wymówek, przez które porzucamy nasze sportowe postanowienia.

Już za późno

Badania wykazały, że większość osób nie dotrzymuje noworocznych postanowień. Początkowy zapał przeważnie okazuje się słomiany, a po miesiącu czy dwój wielu z nas stwierdza, że już za późno na to, żeby zacząć realizować noworoczne postanowienia. Nic bardziej mylnego! Co złego się stanie, jeśli na siłownie zapiszesz się w maju, a nie w styczniu? Absolutnie nic! Data realizacji postanowienia nie ma znaczenia. Miło jeśli zaczniesz działać wcześniej niż później, bo do następnego Nowego Roku będą widoczne większe efekty, ale warto pamiętać, że zawsze jest dobry czas na to, żeby zacząć ćwiczyć.

Brak stroju sportowego

Kolejną wymówką jest brak stroju sportowego czy butów. Jednak, żeby zacząć ćwiczyć, nie trzeba kupować butów za kilkaset złotych. Na początek wystarczą zwykłe tenisówki i dres. Większość z nas ma w szafie jakiś stary, wygodny dresik. Może warto w końcu go wyjąć i wykorzystać. Dopiero jak wciągniesz się w trening i stanie się on twoją rutyną, możesz zainwestować w lepsze buty czy wygodniejszy strój. Jednak nadal warto pamiętać, że na porządny dres i buty nie musisz wydać milionów.

Strach przed siłownią

Wiele osób wstydzi się ćwiczyć na siłowni albo nie ma na to funduszy. W dobie Internetu wyjście na siłownie nie jest konieczne, żeby wykonać trening na dobrym poziomie. W Internecie z łatwością znajdziesz filmiki z ćwiczeniami, darmowe kursy i poradniki. Dobrą opcją jest także ściągnięcie aplikacji, która przypilnuje sumiennego i regularnego ćwiczenia. Ponadto nie trzeba od razu kupować profesjonalnego sprzętu. Na początku możesz wykorzystać sprzęty domowe i to, co masz pod ręką.

Brak konkretnego celu

Twoje postanowienie noworoczne brzmi: zacznę uprawiać sport. Jednak co dalej? Jaki jest twój cel? Często mimo postanowienia albo w ogólne nie zaczynasz ćwiczyć, albo szybko się zniechęcasz? Powodem takiej sytuacji może być brak konkretnego celu. Zanim zaczniesz trening, zastanów się, co chcesz dzięki niemu osiągnąć. Co innego będzie dla ciebie dobre, gdy chcesz schudnąć, a co innego, gdy chcesz po prostu polepszyć kondycję lub zrelaksować się. Warto wyznaczyć sobie cel, ponieważ zbliżanie się do jego realizacji, będzie cię motywowało do dalszych ćwiczeń.